Council-Appointed Committees

Council-Appointed Committees

Meeting Calendar

Municipal Heritage Committee

Scope:

  • Comprised of nine community volunteers plus one member of Town Council.
  • The Committee's serves in an advisory nature and the mandate is to:
    • Establish criteria for the evaluation of properties of architectural and/or historical value or interest
    • Prepare and maintain a list of properties and areas worthy of conservation
    • Advise Council on means of conserving heritage properties and areas
    • advise Council on current heritage conservation legislation and assist Council in the preparation of municipal legislation to conserve heritage properties and areas
    • Implement programs and activities to increase public awareness and knowledge of heritage conservation issues
    • Advise and assist Council on all matters relating to the Ontario Heritage Act
    • Advise and assist Council on any other matter relating to buildings and areas or architectural and/or historical significance
    • Administer properties acquired by the Town under section 38 of the Ontario Heritage Act

Agendas & Minutes

Meets on the 2nd Thursday of each month at 7 p.m. 

Comprised of: 

  • Carla Mackie (Chair)
  • Vic Dirksen (Vice-Chair)
  • Jennifer Hart
  • George Marucci
  • Christopher Janca
  • Jonathan Webb
  • Councillor L. Timmers
  • Councillor W. MacMillan
  • Staff representatives

Previous agendas & minutes
 

Active Transportation Advisory Committee

Scope:

  • Comprised of two Councillors (Chair & Vice Chair), five citizens, and staff representatives
  • Advises Council on matters related to:
    • Safe roads
    • Active transportation
    • Trails
    • Implementation of plans to improve the existing trails and bikeways system and to provide new opportunities
    • Advice on integration with the Regional Transportation Master Plan and trail network
    • Encourage, promote and participate in the planning of active transportation and safe roads policies, programs and facilities

Meets on the 4th Thursday of each month at 7 p.m. 

Comprised of: 

  • Councillor T. Brunet (Chair)
  • Councillor J.D. Pachereva (Vice Chair)
  • Connie Groves
  • Andrew Bowles
  • Brian Jaworsky
  • Lawrence Chettle
  • Brent Craig
  • Staff representatives 
Date modified: